خودرو
خودرو
تعویض تسمه تایم ال 90 و چگونگی انجام این کار موضوعی است که در مطلب پیش رو به آن خواهیم پرداخت. چرا که این خودرو از محصولات رایج حاضر در بازار به شمار می‌رود.

 پلک | سرویس خودرو – تعویض تسمه تایم ال 90 بر اساس آن چه در مطالب پیشین به آن اشاره کرده بودیم پس از پیمودن مسافتی به میزان چهل و پنج هزار کیلومتر ضروری است. البته معمولا از سوی کارشناسان فنی خودرو این گونه پیشنهاد می‌شود که حتی در صورت پیمودن مسافتی کمتر از رقم یاد شده هم تسمه تایم این خودرو به طور متوسط هر ده سال یک بار تعویض شود.

پیش از پرداختن به مراحل تعویض تسمه تایم ال 90 بد نیست به چند نکته‌ی مهم در این زمینه اشاره شود. نخست آن که حین انجام این کار نباید موتور خودرو خلاف جهت حرکت اصلی و همیشگی آن چرخانده شود. چرا که در غیر این صورت ممکن است به موتور صدمه وارد گردد. علاوه بر آن نباید هیچ گاه موتور خودرو را بدون تسمه دینام روشن کرد. این کار معمولا برای جلوگیری از خراب شدن پولی میل‌لنگ صورت می‌گیرد.


اقدامات پیش از تعویض تسمه تایم ال 90


اقدامات لازم پیش از تعویض تسمه تایم ال 90
برای تعویض تسمه تایم ال 90 باید ابتدا این خودرو را به کمک جک بالابر روی ارتفاع قرار داد. بهتر است جک مورد استفاده برای انجام این کار از نوع دو ستون باشد. پس از آن باید ضمن قطع کردن اتصال باتری خورو، لوله‌ی ورودی هوا و تشدید کننده‌ی هوا را نیز باز کرد. درست مانند آن چه در مطلب مربوط به تعویض تسمه تایم خودروی پژو 206 به آن اشاره شد، چرخ سمت شاگرد نیز برای راحتی کار باز می‌شود.

پس از مراحلی که به آنها اشاره شد نوبت به باز کردن تسمه دینام و نگهدارنده‌ی سمت راست موتور خودرو می‌رسد. سپس باید به کمک پیچ گوشتی درپوش‌های آب‌بندی مربوط به میل‌های سوپاپ از درون محل قرارگیری آنها بیرون آورده شود. بعد از انجام این کار نوبت به خارج ساختن درپوش بالای پیستون و گشودن حلقه‌ی بالابر موتور در سمت چرخ لنگر یا چرخ طیار می‌رسد. دقت کنید که شیارهای میل سوپاپ حتما باید در پایین محور میل سوپاپ قرار بگیرد. افزون بر آن باید سعی کرد تا شیارهای میل‌ سوپاپ به حالت افقی قرار گیرد.

حال که موارد فوق انجام شد باید میل اندازه‌گیری نقطه‌ی مرگ موجود در بالای پیستون را محکم نمود. سپس زمان چرخاندن موتور خودرو فرا می‌رسد که باید آن را در جهت گردش عقربه‌های ساعت یک دور چرخاند. پس از انجام موارد یاد شده باید میل‌لنگ را به گونه‌ای حرکت داد که با ابزار اندازه‌گیری نقطه‌ی مرگ بالای پیستون تماس پیدا نماید. این کار باید به شکل آهسته انجام شود. به این معنی که نباید نیروی فراوان و ناگهانی را به میل لنگ وارد نمود.


اقدامات حین تعویض تسمه تایم ال 90


اقدامات لازم حین تعویض تسمه تایم ال 90
مراحلی که در سطور پیشین این متن به آنها اشاره شد اقداماتی است که پیش از تعویض تسمه تایم ال 90 انجام می‌گیرد. با انجام مقدمات یاد شده می‌توان به سراغ باز کردن این قطعه از خودرو رفت و سپس آن را با نمونه‌ای جدید تعویض نمود. در این مرحله از عملیات فنی تعویض تسمه تایم باید از قرار گرفتن شیارهای میل سوپاپ در حالت افقی اطمینان حاصل کرد. سپس باید مهره‌ی غلتک را باز نمود تا تسمه تایم کمی شل شود. پس از باز کردن هرزگرد و غلتک نوبت به باز کردن تسمه تایم می‌رسد.

هنگام باز کردن تسمه تایم خودروی ال 90 باید مراقب بود که چرخ دنده‌ی پینیون میل‌لنگ سقوط نکند. پس از اطمینان از این موضوع می‌توان چرخ دنده‌ی پینیون میل‌لنگ را باز کرد. به این ترتیب مراحل مربوط به باز کردن تسمه تایم خودروی تندر 90 پایان می‌یابد. حال باید تسمه‌ی فرسوده را با نسخه‌ای جدید جایگزین نمود.


اقدامات پایان تعویض تسمه تایم ال 90


اقدامات پایانی
برای پرهیز از طولانی شدن این مطلب از توضیح سایر نکات مربوط به عملیات فنی تعویض تسمه تایم ال 90 می‌پرهیزیم و یک‌راست به سراغ مرحله‌ی پایانی این عملیات می‌رویم. در مرحله‌ی پایانی کار ابتدا باید درپوش‌‌های جدید را روی سر میل‌های سوپاپ قرار داد. این امر هم برای میل‌های سوپاپ ورودی و هم برای میل‌های سوپاپ خروجی انجام خواهد گرفت.

پس از انجام این کار نوبت به نصب نگه دارنده‌ی سمت راست سیستم تعلیق خودرو می‌رسد. در این مرحله از عملیات فنی باید ابزار و تسمه‌های نگه دارنده را باز كرد و درپوش ابزار اندازه‌گيرى نقطه‌ی مرگ بالا را با مقدار اندکی چسب سيليكونى روى رزوه‌های موجود و در محل نصب آنها قرار داده و آن را ثابت نمود. باید دقت داشت که مقدار چسب استفاده شده در این مرحله نباید بیشتر از حجمی به اندازه‌ی یک نقطه باشد. در ادامه‌ی کار به مرحله‌ی بعد یعنی محکم کردن درپوش ميل اندازه‌گيرى نقطه‌ی مرگ بالا می‌رسیم. نصب مجدد بلوک‌هاى تايمينگ و محکم کردن پيچ و مهره‌هاى بلوک فوقانى تايمينگ هم نکات دیگری است که باید در ادامه‌ی کار آنها را مد نظر قرار داد.

پس از پایان یافتن موارد یاد شده نوبت به انجام مراحل ابتدایی عملیات فنی تعویض تسمه تایم خودروی ال 90 به شکل معکوس می‌رسد. به این معنی که باید تمام قطعاتی که در حین این عملیات فنی باز شده‌اند را دوباره بست و آنها را بار دیگر سر جای خود قرار داد. این کار ابتدا با نصب مجدد تسمه دینام آغاز می‌شود. در صورتی که تسمه دینام هم نیاز به تعویض داشته باشد بهتر است آن را نیز با نمونه‌ای جدید جایگزین نمایید. پس از آن نوبت به نصب مجدد چرخ جلوی خودرو می‌رسد. در نهایت هم قطعه‌ی تشدید کننده‌ی هوا در محل مورد نظر تعبیه می‌شود. در کنار آن باید لوله‌ی ورودی هوا را هم در محل مناسب قرار داد. 

پایان بخش مراحل تعویض تسمه تایم خودروی تندر 90 نیز برقراری اتصال مجدد نخستین بخش از خودرو است که در ابتدای این عملیات فنی اتصال آن را قطع کرده بودیم. در واقع با اتصال مجدد ارتباط باتری خودرو عملیات فنی تعویض تسمه تایم به پایان می‌رسد. به طور حتم اگر پیش از انجام این عملیات فنی سابقه‌ی انجام کارهای مکانیکی را داشته باشید می‌توانید با کمی دقت و توجه تسمه تایم خودروی تندر 90 را خود تعویض کنید. در غیر این صورت مسلما نیاز به تلاش و تمرین و پشتکار بیشتری زیر نظر افراد متخصص و مسلط به امور فنی برای انجام این کار خواهد بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

خواندنی ها
سراسر وب
مطالب جالب